Pôvod miniaturizovania vysokých rastlín a ich pestovania v miskách môžeme datovať až 2000 rokov do minulosti. Tieto dreviny vznikli v starej Číne ako luxusná dekorácia, nábožensky predstavovali symbol Stromu osvietenia. Práve vďaka budhistickým mníchom sa dostali do Japonska, kde sa toto tradičné umenie prispôsobilo miestnej kultúre, rozvinulo do dnešnej podoby a stalo svetoznámym.
Prečo by ste si mali bonsaj zadovážiť?
- vhodný estetický doplnok, či už sa jedná o dom, byt, kanceláriu či záhradu
- nenáročný na priestor, žije roky
- široký výber (jestvuje viac než 400 druhov), tvarovanie počas rastu je záležitosťou kreativity a fantázie
- čas jemu venovaný Vám pomôže odbúrať stres
- vhodný darček pre príbuzných a priateľov
Rozdelenie
Základným klasifikačným kritériom je umiestnenie. Rozlišujeme bonsaje vonkajšie (exteriérové) a izbové (interiérové). Za vonkajšie sú považované tie, ktoré sú typické pre dané klimatické pásmo. Vyžadujú väčšiu pozornosť (špeciálne v zime) a skrášľujú väčšinou dvory a záhrady. K izbovým radíme dreviny z teplejších oblastí. Ďalšie bežné delenia sú podľa veľkosti alebo pôvodu.
Spôsob pestovania nemusí byť nutne zložitý
Bonsaje sú často považované za náročné na starostlivosť a každý jeden zanedbaný faktor sa môže prejaviť. Pokiaľ chcete rastlinku od semena, musíte rátať s tým, že Vám zaberie veľa času. Existujú však aj semená, z ktorých vyklíči oveľa menej náročný, zakrpatený stromček. Najjednoduchšou variantou je kúpa už hotového bonsaju. U toho je potrebné sledovať prevažne len správne zalievanie, hnojenie, dostatok tepla a slnečného svetla.
Nechajte si poradiť!
V súčasnosti stále pribúda počet nadšených pestovateľov. Pokiaľ teda ešte nemáte s týmito okrasnými drevinami skúsenosti alebo si len chcete rozšíriť svoje obzory, môžete navštíviť či už rôzne výstavy, špecializované predajne alebo sa spýtať susedov, ktorí sa tejto aktivite venujú. Veľa tipov je možné nájsť na internete, treba si však dávať pozor, pretože nie každá technika je vhodná práve pre Váš bonsaj.