Operačný zákrok, pri ktorom dochádza ku korekcii ušníc sa nazýva otoplastika. Ako už z názvu vyplýva ide o plastickú operáciu, ktorá je jediným riešením pri odstávajúcich ušných lalôčkoch.
Ucho je hlavným a jediným orgánom sluchu. Úlohou ušníc je zachytávať zvuk z okolia a smerovať ho dnu – do ucha. Orgán sluchu sa nachádza vo vnútri. Ak máte problém s odstávajúcimi ušami nejde o zdravotný problém. Je to skôr otázka estetiky a teda chybička krásy. Tento menší problém byť dôvodom pre vznik vážnejších problémov, hlavne čo sa týka detí a tzv. puberťákov. Nevhodné poznámky spolužiakov a posmešky môžu znížiť sebavedomie detí, pre ktoré je potom problém zaradiť sa do kolektívu.
Či vám uši odstávajú, alebo nie je častokrát otázkou vkusu. Kým pre niekoho sú v pohode, niekomu sa môže zdať, že odstávajú až príliš. Pokiaľ ale ušnica zviera voči hlave 20 až 30 stupňový uhol je to v norme. Ak je uhol väčší hovoríme už o odstávajúcich ušiach.
Operačný zákrok.
Keďže ide o estetický problém zákrok si budete hradiť z vlastného vrecka. Zdravotné poisťovne tieto zákroky preplácajú len v prípade ak ide o deti, ktorá touto kozmetickou vadou zjavne trpia. V tom prípade je ale potrebné doložiť aj potvrdenie od psychológa alebo psychiatra.
Operačný zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, alebo lokálnom znecitlivení, záleží to od veku pacienta a jeho zdravotného stavu.
Celý zákrok netrvá dlhšie ako hodinu. Zmenší sa uhoľ medzi ušnicou a hlavou. Ušné lalôčky tak viac priľahnú k hlave.
Pokiaľ operácia prebehla v lokálnom znecitlivení pôjdete hneď po ňom domou. Ak bolo potrebné vás uspať pobudnete v nemocnici ešte 24 hodín (kvôli pozorovaniu) a následne vás prepustia.
Pár dní po zákroku budete musieť nosiť fixačné obväzy. Po zahojení a vybratí stehov sa doporučuje nosiť špeciálnu čelenku – len v noci, počas spánku. Nie je to síce nutné, ale zabráni vráteniu sa ušníc do pôvodnej polohy.