Možno to začne tým, že si poviete „zhodím len pár kíl“. Ale možno by ste neverili, do akých rozmerov môže táto snaha zájsť. Ak pár nadbytočných kíl zhodíte pri zdravom životnom štýle, v podstate to nie je žiadna katastrofa, skôr naopak. Ale žiaľ, nejeden človek miesto zdravého životného štýlu začne experimentovať s hladovkou, alebo násilným vyvrátením potravy zo svojho tela takmer vždy, kedy príjme nejakú potravu.
Zrejme viete, že toto sú extrémne situácie, ktorým sa treba za každých okolností vyhnúť, pretože nič neriešia, spôsobia akurát peklo vo vašom osobnom živote, psychickú ujmu a fyzickú vyčerpanosť. Tieto faktory tak následne môžu mať fatálne, alebo aj trvalé následky. Okrem toho stratíte pojem o zdravej miere týkajúcej sa jedenia . Predstavme si tak tieto problémy spojené s príjmom potravy konkrétnejšie, zväčša majú psychologický charakter. Zbaviť sa psychického ochorenia je možno ešte ťažšie, než premôcť fyzickú bolesť. Poruchy stravovania môžu zastihnúť každého mentálne zdravého človeka, ktorý si k svojej diéte vyberie tú druhú, nesprávnu cestu. Najskôr zasiahnu jeho psychiku, neskôr telesné zdravie. Na základe spomenutých dôvodov sú tak tieto poruchy veľmi zákerné.
- Mentálna anorexia
Všetka snaha i cieľ každého dna sa orientuje na znižovanie hmotnosti, v podstate neexistuje miera. Postihnutý môže dosahovať až podpriemernej, nízkej hmotnosti, alebo stratí veľa kilogramov, no s chudnutím bude pokračovať ďalej, prakticky až do extrému. Okrem odmietania potravy môže zostať závislý na liekoch, akým je napríklad preháňadlo.
- Mentálna bulímia
Postihnutý takisto aj v tomto prípade nepozná svoju mieru, no v tomto prípade ide o záchvaty nadmerného konzumovania, prejedania sa, ktoré spravidla zakaždým končia násilným vyvrátením potravy. Dotyčný sa nadmerný konzum jedla okrem vyvrátenia snaží kompenzovať nadmerným, ubíjajúcim fyzickým vyčerpaním, alebo užívaním liekov na zníženie hmotnosti.