Varešky, lopáre, alebo netradičné misky, ale i iný kuchynský riad a pomôcky. To všetko môže byť vyrobené z dreva. Tento materiál radíme medzi tie najzdravšie, pretože ide o čisto prírodné výrobky. Aby vám však dlho poslúžili a neboli naopak, zdraviu škodlivé, je potrebné sa o nich správne postarať.
Drevo neznáša vlhkosť
Všetky kuchynské pomôcky vyrobené z dreva, nezabudnite po umytí poriadne usušiť. Používajte výhradne textilné kuchynské utierky, pretože z tých papierových by vám na nich mohli ostať malé kúsky. Nevýhodou dreva je to, že vodu natiahne aj do hĺbky. Pred tým ako utretý riad odložíte do skrinky, či šuplíka, ho nechajte na vzduchu poriadne preschnúť. Ak by ste ho totiž odkladali ešte vlhký, mohol by splesnieť a taktiež sa deformovať.
Dezinfikujte do hĺbky
Problémom drevených kuchynských pomôcok je aj udržiavanie dostatočnej hygieny. Baktérie z potravín totiž prenikajú do ich vnútra a klasickým umytím sa ich nezbavíme. Preto nezabúdajte všetko drevené, aspoň raz za mesiac vyvariť v horúcej vode. Ideálny čas varenia je asi dvadsať minút.
Raz za čas ich treba ošetriť
Nezabudnite aj na pravidelné ošetrovanie. Ideálnymi prostriedkami sú špeciálne oleje na kuchynské pomôcke. Pokiaľ ich budete mať problém zohnať, alebo nechcete zbytočne vyhadzovať peniaze, použite olivový olej, alebo kokosový tuk. Jeden, alebo druhý prípravok naneste na textilnú handričku, ktorou drevené pomôcky pretierajte silou. Snažte sa, aby sa dostali do hĺbky. Toto šetrenie vykonávajte vždy po dostatočnom vyvarení a uschnutí. V inom prípade, by nemal olej žiaden zmysel.
Na drevených lopároch nekrájajte všetko
Na drevených lopároch, by sme mali krájať iba potraviny, ktoré nepatria do kategórie rýchlo sa kaziacich. Vyhnite sa úplne surovému mäsu. Aj keď lopár, alebo iné kuchynské pomôcky umyjete, choroboplodných zárodkov, ktoré sa dostali do ich vnútra, sa len tak ľahko nezbavíte. Výberom tých správnych potravín, ako napríklad ovocie, zelenina, či pečivo, dokážete dreveným predmetom podstatne predĺžiť životnosť.