Zorganizovať interiérový priestor, akým je kuchyňa nemusí byť také jednoduché, respektíve rozmiestnenie objektov si pýta vopred premyslený systém. V skratke musia tvoriť jeden funkčný celok. Každý z nás možno preferuje iný štýl, no skúsme sa vo všeobecnosti pozrieť na najčastejšie nedostatky pri zostavovaní kuchyne.
Na začiatok si ale zhrňme, z akých základných bodov by sa mala skladať priemerná kuchyňa:
- Priestor na varenie, Priestor na umývanie, Pracovný priestor (krájanie, miešanie,…), Skladovací priestor (chladnička, špajza,…).
- Do každého z týchto bodov následne začneme pridávať vhodné spotrebiče, doplnky a inventár.
Chladnička + sporák = nevhodná kombinácia
Sporák alebo rúra na pečenie a ich využitie je typické vysokou teplotou. Naopak chladnička má za úlohu produkovať chlad. Ak sa tieto dva objekty nachádzajú blízko alebo doslova vedľa seba, znamená to neefektívnu spotrebu energií, nakoľko tieto dva faktory (teplo a chlad) sa budú vzájomne prebíjať.
(Ne)dostatok úložného priestoru
Aj v tomto prípade sa môžeme stretnúť s istým extrémom. Pri výbere a kúpe konkrétnych skríň do kuchyne je vhodné zamyslieť sa nad ich potrebnou kapacitou už vopred. A vždy je lepšie myslieť na určitú rezervu, respektíve nikto nestojí o priestor natlačený taniermi, hrncami,,.. ktorý o chvíľu ako keby praskne. Takisto je vhodné nespoliehať sa len na jeden úložný priestor, ale takýchto skriniek do kuchyne umiestniť viac.
Kvalitné osvetlenie
Kvalitná viditeľnosť je pri práci v kuchyni základ. Svetlo by preto malo byť dostatočne intenzívne a samozrejme je vhodné osvetliť takisto kuchynskú linku, čo sa dá vyriešiť napr. modernou cestou- umiestnením led pásikov. Pod intenzitu a jasnosť osvetlenia sa v istej miere podpisuje tiež dizajn, respektíve farba interiérových prvkov. V prípade kuchyne je preto vhodné siahnuť po svetlejších variantoch.