Ekonomický rast sa síce v poslednom období trocha spomaľuje, ale to sa neodzrkadlilo na zamestnanosti. Stále je totiž voľných vyše 103 tisíc miest. Tento problém pomáha riešiť slovenská spoločnosť MTS, ktorá sa venuje návrhom a montáži výrobných liniek, ktorých súčasťou sú robotické ramená od spoločnosti Universal Robots.
Ľudí nahrádzajú roboty
Zamestnanci chýbajú firmám v celej Európe a jej hospodársky rast je tak odkázaný na robotizáciu. Momentálny počet pracovníkov v spoločnostiach im napriek tomu dovoľuje zvládať nápor zákaziek práve nasadením kolaboratívnych robotov, tie dokážu nahradiť jednoduché manuálne činnosti človeka, napríklad zváranie, rezanie, nakladanie či skrutkovanie.
Slovensko je líder
Kolaboratívne robotymenších rozmerov môžu bez problémov spolupracovať s ľuďmi. Ich ovládanie a programovanie je jednoduché len pomocou priloženého tabletu. Zvládne to aj laik a netrvá mu to viac ako desať minút. V nasadzovaní robotov je Slovensko lídrom vo svete, aktuálne sa držíme na 16.mieste . V roku 2016 pracovalo na 10 tisíc Slovákov 135 robotov, no v minulom roku ich bolo už 165. Masová automatizácia však prebieha hlavne vo veľkých automobilových závodoch, menšie firmy sa orientujú na dovoz lacnejšej pracovnej sily zo zahraničia.
Malá, ale úspešná
Cena jedného takého robota je v rozmedzí od 20 tisíc do 39 tisíc eur. Nie je to málo, no z dlhodobého hľadiska práve ich zásluhou dosahujú podniky vyššiu produktivitu. Spoločnosť MTSvznikla v roku 1996 v obci Krivá na Orave a jej činnosť je zameraná na predaj montážnej techniky a automatizáciu výrobných procesov priemyselných podnikov. Zákazky dostáva od automobiliek a jej obrat v roku 2018 bol 37,3 milióna eur, z toho zisk mala 2,9 milióna eur. Firma je rodinný podnik a pracuje sa v nej len na dve zmeny. Automatizáciu však považujú za spôsob, ako zvýšiť rast spoločnosti, ale aj ostatných odvetví na Slovensku. MTStak reprezentuje dobré meno úspešných domácich firiem, a aj vďaka nim sa ekonomika u nás rozmáha.