Pravda je taká, že málokedy pociťujeme pocit smädu, ak samozrejme nevravíme o veľmi horúcich letných mesiacoch, kedy si naše telo vyžaduje tekutiny oveľa viac, ako počas iných mesiacov a tiež nám to dáva aj oveľa jasnejšie najavo. Naše telo potrebuje vodu neustále, ale práve preto, že pocit smädu prichádza až pri extrémnej dehydratácii, veľmi časti si pohár vody jednoducho zabudneme naliať. Ako tomu predchádzať, alebo ako sa naučiť pravidelnému pitnému režimu?
- Občas stačí veľmi jednoduché riešenie a to – majte vždy a pri každej príležitosti pohár vody, alebo fľašku s čistou vodou pri sebe. Ak ju vidíte, ľahšie vám to napadne a napijete sa častokrát aj bez rozmýšľania. Ak však nemáte pohár vody pri sebe, je dosť možné, že vám napiť sa ani len nanapadne, pretože pocit smädu prichádza len veľmi zriedkavo.
- Možno patríte práve takým ľuďom, ktorí čistú vodu príliš neobľubujú a práve preto sa jej tak vyhýbajú. Pozor! Nie je totiž voda ako voda! V prípade že budete piť veľmi často a vo veľkom množstve príliš veľa sladených nápojov, nie len že si privodíte zdravotné problémy, pokazené zuby a zbytočný nadbytok kíl, ani smäd vám sladené umelé nápoje príliš neuhasia. Ak teda jednoducho nemáte radi chuť obyčajnej čistej vody, ktorá vám tečie doma z kohútika, skúste si ju nejako vylepšiť. Vyskúšajte minerálnu vodu, možno nájdete potešenie vo vode s citrónom, alebo skúste čaje, ktoré majú výbornú chuť a tiež blahodarné účinky na naše zdravie.
- Dehydratácia sa nemusí vždy vyznačovať práve pocitom smädu a to, ako som už spomínala, najmä v zimných mesiacoch. Nedostatok tekutín sa u vás môže prejaviť napríklad aj vysušenou pokožkou, pravidelnými bolesťami hlavy, pocitmi únavy alebo nechuti, môžete to tiež spozorovať na farbe vášho moču. Ak je príliš až neprirodzene žltej farby, verte, že niečo nerobíte správne. Číra farba zasa môže značiť hyperhydratáciu, preto dávajte pozor a sústreďte sa na zlaté pravidlo, ktoré káže zlatú strednú cestu!