V dnešnej dobe, kedy je svet plný alergikov a náš žalúdok je intolerantný na mnohé zložky, sa častokrát stretávame s označením “free“. Mnohé potraviny, obchodné reťazce, pekárne, cukrárne, ale i reštauračné služby sa však tomuto dopytu prispôsobili a vo svojej ponuke majú na výber z mnohých produktov neobsahujúcich alergické zložky.
To, že potravinárske výrobky neobsahujú múku, mlieko, kofeín alebo cukor neznamená, že nemôžu byť chutné.
S vyradením cukru sa stretávame nielen u ľudí, ktorí chcú znížiť svoju telesnú váhu, ale i v jedálničku malých detí. Minimálne do jedného roka by mali prijímať sladké jedlá len v prirodzenom stave, t.j. v ovocí. Na množstvo prijatého cukru si dávajú pozor aj cukrovkári. Už dávno neplatí, že touto chorobou trpia len dospelí a starší ľudia. Cukrovkou trpia i deti, a preto sa správne dietologicky stravovať učia už od mala.
Pre tehotné a kojace matky, ale i pre ľudí s vysokým tlakom je zas tabu kofeín. Kto však zatúži aspoň po chuti kávy na jazyku, je v ponuke bezkofeinová alebo dekofeinová varianta.
Kedysi neznámou chorobou, ktorá sa najmä posledné roky dostala do povedomia, je celiakia. Celiatici nestrávia lepok v strave. V preklade obyčajnú pšeničnú múku (a to ani ražnú, či špaldovú). Bezlepkovými variantmi sú pohánková, kukuričná, mandlová, ryžová. Ak vám túto diagnózu stanoví lekár, tak máte nárok aj na múku na predpis z lekárne. Nakoľko to nie je lacná záležitosť nakupovať takúto múku na dennej báze. Tiež nie je ľahké variť a piecť z jednodruhových múk, a preto sú na trhu pripravené mixy na kuchtenie. Ak ste však alergický aj na niektorú zo zložiek týchto balení, tak nie sú vhodné pre vás.
So zlým trávením mliečnej bielkoviny a intolerancie na ňu majú nezriedka aj bábätká problém. Vtedy buď nastupuje hypoalergénne umelé mlieko alebo mamička vylúči zo svojho jedálnička okrem mlieka i všetky mliečne výrobky (v prípade kojeného dieťatka), aby zložky mliečnej bielkoviny neprechádzali do mlieka. Dobrou správou je, že u mnohých detí sa postupným rastom a zvýšenou pohyblivosťou naštartuje aj práca čriev a tráviaci systém. I dospelí majú bezlaktózové verzie mnohých mliečnych produktov.
I ľudia trpiaci atopickým exémom musia vylúčiť niektoré potraviny. Často čokoládu, citrusové plody, smažené jedlá, ale i napríklad paradajky.
Známa je aj alergia na orechy, arašidy. Prejavuje sa najmä opuchom v oblasti úst a jazyka. Niektorí musia vylúčiť tiež sóju, iní druhy rýb, morských plodov. Alergény sú tiež vajcia, prípadne jeho bielok, zeler i med.
Pri zistení alergie netreba preto zúfať. Aj torta s pohánkovou múkou lahodí jazyku. Tiramisu? Klasické piškóty vymeníme za kukuričné, namáčané budú v dekofeinovej káve, tvaroh a šľahačku nahradia bezlaktózové výrobky. Človek sa až smeje, že tam nie je nič “pravé“, ale to neuberá na chuti.