Poslednú dobu sa nehovorí o ničom inom, len o trpiacich zvieratkách, ktoré sú neustále len v uzavretých priestoroch zoologickej záhrady, poprípade keď musia počúvať nezmyselné príkazy ich cirkusových chovateľov. Vec sa má ale tak, že rozdiely medzi cirkusmi a zoologickými záhradami sú také veľké, až by sa dalo povedať, že nie je na mieste ich vôbec porovnávať.
1. V cirkusoch sú zvieratá neustále premiestňované
Máloktoré zviera je schopné zvládnuť stále a nikdy sa nekončiace cestovanie, kedy musí byť zavreté v klietke a len pretrpieť všetko, čo sa okolo neho deje. Hlavne zvieratá, ktoré potrebujú beh a neustály pohyb to zvládajú veľmi ťažko.
2. V ZOO sú často zachránené zvieratá
Možno o tom mnohí ľudia nevedia, ale zvieratá, ktoré môžete vidieť v zoologických záhradách sú často odobrané z divočiny preto, lebo tam neboli schopné prežiť. Odvrhla ich matka ešte ako mláďa, a potom sa nevedeli adaptovať na divočinu, boli zranené a podobne. Okrem toho sa tu často vyskytujú zvieratá, ktorých druh je vo voľnej prírode na pokraji vyhynutia. Asi je to dobrý dôvod na to, aby boli umiestnené mimo voľnej prírody. Aj keď je pravdou, že väčšinou za to, že sú na pokraji vyhynutia môže práve človek.
3. Cvičenie divokých zvierat
Tigre, medvede a iné zvieratá sú v cirkusoch často donútené ku kúskom, ktoré by samy od seba nikdy robiť nechceli. Je iné cvičiť koňa alebo psa a cvičiť divoké zviera. O niektorých je známe, že sa vedia naučiť rôzne triky a dokonca sa tomu tešia (napríklad slony), ale nútiť zviera robiť zo seba šaša len pre pobavenie ľudí je dosť nekorektné.
4. STOP kontaktným zoologickým záhradám
Je to nový trend, ktorý je v poslednej dobe čoraz populárnejší. Áno, je to milé, že si môžete pohladkať a zobrať na ruky zviera, ktoré by ste len ťažko niekedy mohli. Ale boli ste tam niekedy? Zástupy ľudí, ktorí čakajú na to, aby si mohli pohladiť medveďa alebo malého leva. Tie zvieratá toho majú plné zuby, takisto aj ošetrovatelia, ktorí s nimi súcitia.